A könnyű szügyhámra és a könnyű kocsira épülő magyar fogatolási módot mintegy háromnegyed századdal ezelőtt Pettkó-Szandtner Tibor bábolnai ménesparancsnok, kiváló szakíró ismertette meg (és el) a világgal.
Fogathajtóink a hatvanas évek elején jelentek meg először a nemzetközi versenyeken. Ekkor bontakozott i a legrangosabb versenyeket nyerő gyöngyösi Kádár László őstehetsége. Mestere volt a lónak, szerszámozásnak. Visszafogottan, csendesen, egyenletes tempóban, elegánsan hajtott.
Mesélik, hogy egyszer fogadásból harminc métert tolatott négyesfogattal, egy nyomon! Aki látott már fogatversenyt, tudja, hogy mit jelent ez!
Kádár Lászlót Abonyi Imre, a másik hajtózseni követte. (Kétszeres világ- és négyszeres Európa-bajnok.) Ő más egyéniségű, más stílusú hajtó volt. Erős alkata, mély hangja révén nagy lendülettel, látványosan hajtott. Tökéletesen uralta a négy lovat. Sok bravúrját emlegetik. Nagy szerencse, hogy ők ketten összetalálkoztak
a lóval.
Kádár és Abonyi hajtó művészetét az öt világ- és hét Európa-bajnokságot nyerő Bárdos György, a maiak közül pedig a hatszoros világbajnokunk, Lázár Zoltán ötvözte. A világon egyedül neki sikerült négy kettesfogathajtó világbajnoki címe után a négyesfogathajtók között is egyéni valamint csapat-világbajnoki címet nyerni.
A nagy elődök, a zsenik közé érkezett a fogatvilág kiemelkedő személyisége, hétszeres kettesfogathajtó világbajnokunk, Lázár Vilmos. A kettesek között mindenki által elismerve ő a „Hajtókirály” (bár kiválóságunk elhárítja, ha ezzel a „címmel” illetik).
Az első négyesfogathajtó világbajnokunk Fülöp Sándor (négyszeres világ- és négyszeres Európa-bajnok). Első kettesfogathajtó világbajnokunk (a négyesek között is aranyérmes) Kecskeméti László.
Fehér Károly - LovasVilagkupa.hu
Hozzászólások
#2 KisBence
2011-02-20 21:14még jó lenne díjugratásban is jeleskedni magyaroknak
#1 ninom
2010-11-08 19:34nagyon jó cikk!
kár hogy egy "lovas nemzet" csak ebben ér el látható teljesitményt!! !!!!
A cikk hozzászólásainak RSS-csatornája.