A mén tömegesebb szervezetű, vaskosabb testtájakkal. Temperamentumosabb, nehezebben kezelhető, sőt néha határozottan veszélyes is lehet. Bármiféle munkában (igásmunka, sport) rátermett, hozzáértő, erősebb kezű kezelőt kíván. Párban fogatolva a segítségre mindig szükség van. Velük szemben az óvatosság sohasem árt, de nem szabad feledni, hogy vannak hozzáértők, akik kezén a legvadabb egyedek is "kezes bárányokká" válnak.
A nagylófajták ménjeinek tartása jelenleg általában állami feladat. Az állam tartja fenn a méntelepeket és ezek rendszere üzemelteti a fedeztetőállomásokat, ahol egy vagy több fedezőmén áll. Nálunk csak engedélyezett mén fedezhet.
Arra van néhány példa, hogy idős, létszám feletti, de jó tenyészhatású méneket elad az állam egyesületnek, a nagyüzemeknek, amelyek továbbra is tenyésztésben tartják azokat. Újabban egyéni tenyésztők is kaphatnak a tenyésztési engedéllyel ellátott ménjeikre tartási, fedeztetési engedélyt. A kisló- és pónifajták ménjeit bárki tarthatja.
A zugménekkel tenyészengedély nélkül fedeztetnek. Alkalmazásuk mindenképpen elítélendő, mert ha tenyésztésre alkalmasak (származásuk, küllemük, teljesítményük alapján), az állam felvásárolja, vagy minősíti azokat, ha pedig nem érik el a megkívánt szintet, akkor káros tenyésztésre használni, mert az engedéllyel rendelkező mének ezeknél jobbak, és olcsóbb velük a fedeztetés is.
Az évesnél idősebb, tenyésztésre alkalmatlannak minősített méncsikókat ivartalanítani kell. Akad vidék (lótartó család), ahol szívesen dolgoznak temperamentumos "hangos fogattal". Ilyen helyeken találhatunk magánmént zugménképpen, "komormént" (rejtett heréjű) fogatos munkában. E fogat azonban környezetére állandó veszélyt jelenthet. A kifejlett korban ivartalanított mének testi felépítettsége továbbra is ménjelleget mutat, ha pedig fokozott ivari aktivitást árulnak el, valószínű, hogy rejtettheréjűek, ezeket operációval kell ivartalanítani.
A csikókorban (félévtől éves korig) ivartalanított egyedek testaránya és testének szöveti felépítettsége eltér a ménekétől. A heréltek (paripák) testének szöveti szerkezete nem olyan durva, mint a méneké, kecsesebb testalakulásúak, megnyúltabb formát mutatnak. Könnyebben kezelhetők. Munkában engedelmesek, könnyebben befolyásolhatók.
Egyedül talán csak a galopp versenypályán érnek el jobb eredményt a mének, s ott a versenyzés ideje alatt a méncsikók megtartják nemüket. Kisló- és póniméneket sohase használjunk gyermek körül, hanem a később gyermek mellé kerülő méncsikókat minél fiatalabb korban ivartalanítani kell. Így sok örömet szerző, jól használható gyermeklovat nyerhetünk.
A herélt nagylovak munkában jobban használhatók, mint a mének. A heréltek bárminemű használata és teljesítménye a tenyésztés számára nem elveszett, hanem hasznos felvilágosítást nyújt elsősorban a szülők tenyészértékéről.
Az oldalági rokonok ivadékvizsgálati rendszerébe be kell építeni a heréltek teljesítményét is. Mindazok, akik nem tenyészteni akarják a lovat, hanem dolgoznak, szórakoznak vele, jól teszik, ha heréltet tartanak. A kancával összehasonlítva nagy előnye, hogy munkája, teljesítménye állandó szintű, élettani változások nem befolyásolják azt. A kanca egész éven át tartó, szakaszosan ismétlődő sárlása itt elmarad, s ellés-szoptatás miatt nincs munkakiesése.
A heréltekkel dolgozni biztonságosabb és gazdaságosabb. Ezt azért fontos tudni, mert nálunk a tenyésztés során a herélt csikókra úgy tekintenek, mintha selejtek lennének, pedig a különféle használat éppen ezeknek az értékét növeli.
A csikóévjáratok 50-50%-os nemi arányából csak néhány mén (tenyészmén) kerül ki és a szaporulatnak mintegy a fele herélt ló lehet, amellyel nagyon is érdemes törődni, amelyeket ugyanolyan gondosan kell felnevelni, mint a tenyészegyedeket. Nagy előnyük még az is, hogy mind a ménekkel, mind a kancákkal egy-egy csoportban tarthatók.
Mindegyik fajtánál a kanca a jóindulatúbb, a kezesebb. Azonban nem szabad elfelejteni, hogy könnyű kezelhetősége nem töretlen, nem állandó. Szakaszosan ismétlődő ivarzása (sárlása) még ha tenyésztésre soha nem is gondolunk, vérmérsékleti, kezelhetőségi változást okozhat.
Van olyan kanca, amelynél a sárlási megnyilvánulások már határozottan kellemetlenek, sőt olyat is ismertünk, amely ilyenkor szinte kezelhetetlen, bizonyos munkákra (versenyzés, sport) rövidebb-hosszabb ideig alkalmatlan volt. A versenyzőfajták esetében az ivarzó kancák a csoportban még inkább megváltozott viselkedésűek, főleg, ha csődör is van közöttük.
A "nimfomániás, hugyos kancák" pedig betegek, amelyeket gyógyítani kell - ha lehet. Hogy melyik kanca viselkedését mennyire befolyásolja a sárlás, azt előre megjósolni nem lehet. Ezért a sportban szívesebben dolgoznak a megbízhatóbb heréltekkel.
Egészen más a kancák megítélése, ha a mindennapi használat mellett tenyésztésre is gondolunk. A kanca az a mondabeli "csoda róka", amelyről három bőrt is le lehet húzni és mindegyik "bőr" értékes marad. Naponta rendszeresen végzi munkáját (igásmunka vagy sport), emellett szoptatja a csikóját, ugyanakkor ismételten és biztosan vemhesül. E hármas haszonvételhez csak egy kis gondosságot, odafigyelést igényel. A kancák munkáltatása, valamint tenyésztésben tartásuk helyes összeegyeztetése lótenyésztésünk jövőjének egyik záloga.
Forrás: A gazdasági ló, Gazda Kiadó
Hozzászólások
#35 BlueHors
2014-03-05 07:23Hát, nem tudom ezt a sok a marhaságot a kedves cikkíró honnan szedte, hogy egy mén veszélyes stb..Vannak elég kanos csődörök, de ha lovat veszek én biztos hogy csődört vennék
Tanultam kancán is, de 3 évig csődöröket lovagoltam(fedm éneket!) és egy rossz szavam nem lehet rájuk. Aranyosak voltak, sokukon kezdő is lovagolt, valamelyiküket futószárazásra használtuk. Szerintem mindegyik nemből van olyan aki kicsit nehezebb eset, de akadnak kivételek mindegyiknél is, akiket gyereklónak is lehetne tartani..Nevelés kérdése, meg persze egyedfüggő.
#34 Arika
2012-01-07 21:49Én is a csődörrel tanítottam a kezdőket meg gyerekeket lovagolni, aztán sose volt semmi baj, sőt, még jobban vigyázott a gyerekekre, mint bármelyik kanca! A lovas felvonulásokon, a sok idegen ló között a csődörke normálisabban viselkedett, mint némelyik kanca vagy herélt. Persze ha különzárják a mént és hetvenhét kötéllel lekötik az istállóban, hogy max. a szénarácsig lát el, akkor nem kell csodálkozni, hogy megbolondul, ha végre meglát egy másik lovat! Tényleg a cikkírót kéne kiherélni, hehe! Aki nem tud bánni a ménnel, vegyen kancát. Ilyen egyszerű.
#33 ranger
2012-01-05 23:14Bizony, szívem szerint én is inkább sokkal több embert heréltetnék ki mint lovat.
Igaz ehhez az is hozzá tartozik, hogy normális körülmények között tartom. Mert ha egy lovat abnormális körülmények között tartunk, akkor ne is várjunk tőle normális viselkedést. Én együtt tartom őket, egy csapatban vannak állandóan, rideg, vagy mondjuk félrideg tartásban. Ha minden jól megy, akkor majd jön még egy-két kanca, hogy egy igazi csapat lehessen, ahol mindenki a természet által bekódolt szerepe szerint élhet. A mén a kancáival és a csikóikkal. Ahogy a természet ezt megalkotta. A legtöbb ménnek azzal ártanak a legtöbbet, hogy elkülönítve tarják a többi lótól, örökös magányra kárhoztatva. Ezen még csak ronthat a rossz bánásmód, ami a hozzá nem értésből, vagy félelemből ered. Itt is igaz, hogy a lovak legtöbb gondját az emberek okozzák.
Nálam jelenleg van egy herélt, egy mén és egy kanca, úgyhogy teljes a paletta. A mén a legnyugodtabb, legkiegyensúlyo zottabb. Pedig a másik kettő is nyugodt ló. Falunapon fürtökben lógnak rajta a kiskölkök.
#32 richard07
2012-01-05 14:48Lehet , hogy aki írta ezt a cikket annak rossz tapasztalatai vannak/voltak már a ménekkel ,ezért tekint így rájuk.De tényleg nem minden mén ,olyan veszélyes mint ahogy beállítja!
#31 kentaur88
2012-01-04 22:37"Kisló- és póniméneket sohase használjunk gyermek körül, hanem a később gyermek mellé kerülő méncsikókat minél fiatalabb korban ivartalanítani kell."

Ennek még életében nem volt kisloménje.Én a saját ménjeimen tanítottam meg gyereket-felnőttet lovagolni, és nagyonis élvezték mindkét részről. Fedeztek is, és azután is lovagoltuk őket gikszer nélkül! MIRŐL BESZÉL EZ????????????????
#30 kentaur88
2012-01-04 22:33Én a cikkírót kiherélném, mert így "biztonságosabb", és "szelídebb" lenne, és nem írna ennyi baromságot, idejétmúlt ökörséget!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!
Ti hogy vagytok ezzel kedves olvasók,:9))))) ))))))))))
#29 richard07
2012-01-04 13:46Ez hülyeség amit írnak ebbe a cikkbe,nem lehet így általánosítani ,hogy a mének vadabbak ,segítség kell hozzájuk !Én láttam már olyan kancát is, ami felért két ménnel , olyan bolond volt,általában a mének sokkal kiegyensúlyozot tabbak ,mint a kancák de sok múlik a nevelésükön .De ennek az egyirányú általánosításna k semmi értelme mert egy ló viselkedése első sorban egyed függő és nem feltétlenül a neméhez kötődik.
#28 Batkamano93
2011-08-26 09:31Hát ebben a cikkben is aztán van minden, mint a búcsúban, legfőképpen bolondságok… ismertem én is olyan mént, amelyiket ütötte-verte a gazda, hogy féljen tőle és megmutassa ki a főnök, ezzel csak azt érte el, hogy tényleg agresszív lett a ló és rúgott-harapott ha bárki a közelébe akart menni…De ismertem olyat is, aki kicsi gyerekeket lovacskáztatott a csődörén, meg túrára eljött vele 10 ló közé (volt köztük herélt, kanca, sárló kanca) és semmit nem csinált a ló, folyamatosan a gazdáját figyelte, mindent megtett neki, és nyugodtabban viselkedett mint bármelyik herélt, mert azok meg hisztiztek egész úton… A sárló kancák hisztijéről meg annyit, hogy nem egy olyan kancát ismerek, aki sárláskor még bújósabb és kezesebb, mint amúgy… Tehát teljesen egyetértek az előttem szólókkal, minden csak nevelés kérdése.
#27 Arika
2011-06-21 23:43Pitya, ez sem igaz ám így! Van sok herélt, ami összeférhetetle n, rúgja a másik lovat, vagy épp csődörös viselkedést mutat. Továbbá a mén általában sokkal kevésbé ijedős, mint a herélt, mivel a természetben neki "helyt kell állni", sokszor vezetni kell a csapatot, nem ijedezhet.
#26 Pitya46
2011-06-21 21:09Kérlek "istvanlovas", ne haragudj meg, azok sem, akik vele értenek egyet, de egy biztos: a csak hobby lónak tartott legmegbízhatóbb nemű ló a "HERÉLT". Itt persze sok okot adó lehetőség kérdőjeleződik meg, de a nevelési módszer úgy a ménnél, mint a kancánál nem igazán jön be kellően.
A cikk hozzászólásainak RSS-csatornája.