Mire is van szükség egy-két ló tartása esetén?
Az istálló felszerelései
Nyilvánvalóan kell vasvilla. Régebben egy valamire való lóistállóban ez azonnal két villát jelentett, mert más villával nyúltak a szénába, szalmába, és másikkal a trágyába!
Ma ez azért a legtöbb helyen egy villa, hacsak valaki nem használja - az egyébként nagyon hasznos - sűrű fogú trágyaszedő gombos hegyű villát. Ezt arra találták ki, hogy a tiszta szalmáról a kisebb nagyobb lótrágya-bogyókat szépen le lehet szedni úgy, hogy a szalma a helyén marad.
A másik „bogyószedő" módszer egy rövid nyelű gereblye, és egy speciális, nagy méretű „szemétlapát", hosszú, függőleges nyéllel. Ha már leszedtük a trágyát, kell egy talicska, amivel kivisszük a trágyaszarvasra, vagy éppen a gumis kocsihoz.
Nagyobb istállókban szokás olyan módon trágyázni, hogy egy gumis kocsi beáll a boxsorok közzé a „placcra", és egyből arra dobják fel a trágyát.
Létezik olyan modern megoldás is, ahol a boxok közötti fal (rács) ráhajtható a falra, így egy kisgép végig tud menni a boxsoron, és kitolja a trágyát. Ez a módszer azért valószínűleg nem tud elterjedni az egy-két lovat tartó családoknál - viszont munkaerő és időkímélő a „lovas nagyüzemekben".
Szükség van seprűre és lapátra. Itt jegyzem meg, hogy a sepregetést lehetőleg olyankor végezzük, amikor a lovak kint tartózkodnak, mert a ló - nem lehet elégszer hangsúlyozni - nagyon érzékeny a porra. Szükséges mindenképpen egy-két vödör, még akkor is, ha általában önitatóból isznak a lovak.
A lóápoláshoz szükséges alapcsomag
Be kell szerezni a lóápoláshoz szükséges eszközöket: gyökérkefét, vakarót, porkefét, sörénykefét, puha rongyot, patatisztítót. Ez az „alapcsomag". Ehhez jöhet egy „tajtékhúzó", amivel a nagyon megizzadt lóról a habot le lehet húzni, illetve ha fürdettük a lovat, akkor a szőr közül a vizet ki lehet vele húzni. Ennek van egykezes és kétkezes változata, de a rutinos lóápoló egy bálás madzaggal is meg tudja csinálni. Mindezeket az apróbb eszközöket tartsuk hordozható műanyag dobozban, ládikában.
Ha a ló patkolva van, akkor kell egy sarokkulcs is, hogy csúszós talaj esetén a munka előtt a patkósarkot becsavarjuk, utána kicsavarjuk. A kettő között érdemes a csavarmenetbe egy lapos csavarfejet belehajtani, hogy a sarok becsavarásakor ne kelljen a lyukat hosszasan tisztogatni, illetve túl sűrűn új menetet vágni. Semmiképpen sem javaslom, hogy mondjuk a vídiás patkósarok állandóan a patkóban legyen, alapvetően két okból.
Ha a ló kemény talajon áll (például betonozott aljzatú boxban), akkor természetellenesen megemeli a sarokfalat, ha pedig a karámban van, akkor játék közben kárt tehet magában, esetleges nézeteltérések tisztázásakor pedig a másik lóban.
Nem árt, ha van egy lótakarónk, ha netán a ló megbetegedne, és a lábadozás idején ezzel segíteni akarunk neki. Legyen, - de szerencsés esetben soha nem lesz rá szükség.
Legyen mindig néhány kötél és kötőfék, amivel a lovat ápoláskor, kezeléskor meg lehet kötni. Ezekből kell mindig tartalék is, mert fogyóeszköz. És lehetőleg a ló fejére való kötőfék, mert a nagy fejre a kis kötőféket nem lehet feltenni, a kis fejet pedig kihúzza a ló a nagy kötőfékből. Ez viszonylag egyértelmű, ennek ellenére számtalanszor lehet látni, hogy a szopós csikó fején ott díszeleg a lókötőfék, - imitt-amott egy darab madzaggal elkötve, hogy le ne essen a fejéről.
Nem árt, ha van egy orrfogónk, ún. pipa. Ennek is van két változata. Az egyik egy kb. 40 cm-es seprűnyél darab, a végén két, egymástól kb. 5 cm-re lévő lyukkal, és ebbe van fűzve egy hurok kb. ujjnyi vastag kötélből. A másik vasból vagy alumíniumból van, és olyan, mint egy jókora diótörő.
Erre akkor lehet szükség, hogy ha netán valamilyen állatorvosi kezelés válik szükségessé, és egy rövid időre - ami a bódítást nem teszi szükségessé - rögzíteni kell a lovat, illetve el kell terelni a figyelmét a kezelésről. Ez előfordulhat bármilyen kisebb sérülés ellátásakor, pl. egyszerűen azért, mert a ló (sok ilyen van) roppantul fél a spray hangjától.
Mindkettő úgy működik, hogy elszorítja a ló orrának legvégét, ezáltal helyi zsibbadást okoz, ami eltereli a ló figyelmét egyéb dolgokról. A legtöbb esetben egy pillanat alatt egy kézzel rögzíteni lehet ilyen módon egy kifejlett lovat. A kötélpipát hosszabb idő (1-2 perc) feltenni, a vaspipát egy másodperc alatt lehet üzembe helyezni - viszont ha a lónak hevesebb az ellenkezése a vártnál, vagy kisebb a rutinunk, ez utóbbi elég nagyot üt.
Legyen mindenképpen egy ostorunk is, akkor is, ha nem fogatot hajtunk. Bármikor kellhet egy kis előrehajtó segítséget adni: lószállítóba rakodáskor, vagy egyszerűen jártatáskor, futószárazáskor.
(Forrás: Lótartás a családban, Gazda Kiadó)
Hozzászólások
#5 gejzza
2011-06-01 08:56Idézet - bbecu:
A pipázás sokkal kevésbé kellemetlen a lónak mint egy bódító injekció. Utóbbinak a hatása kb. 2-3 óra alatt múlik el teljesen, leizzad tőle, mert felborítja a ló hőháztartását, stb.
Hozzátennék még annyit, hogy az elsősegély csomag igen fontos, és most az állatorvosok meg fognak kövezni, de én tartok otthon Buscopan-t, Algopyrint, gyulladáscsökke ntőt is injekcióban, miután az állatorvosok minimum fél nap alatt bírnak ideérni. (ha normális a doki, megtanítja, hogy kell beadni)
Betadine oldat, alamycin spray bőven elég kisebb sebekhez. Némi kötszer, ha nagyobb, csúnya sebet kapnak, de ahhoz úgyis doki kell, Neostomosan is jó, ha van atka(?), meg bogarak ellen.
Ellenben lószállítóra rakáskor pont nem ütném ostorral szerencsétlent.
#4 Arika
2010-11-03 22:59Én ostor helyett az istállóban inkább jódot vagy betadint meg kötszert tartanék, mert sose lehet tudni…na meg fogót, kalapácsot, néhány patkószöget, mert nehogymár egy meglazult patkó miatt ne lovagoljak! (Ha a szöget pont oda ütjük, ahonnan kiesett az előző, nem okozhatunk kárt. Vagy ha "elhagyta" a ló az egyik patkót, illik levenni a másikat is.) Ezekre inkább van szükség egy istállóban, mint ostorra…
#3 bbecu
2010-11-03 10:48Hat ez az orrfogos tema nekem nem jon be. Miert kene kinozni a lovat :(; en inkabb a nyugtatos injekcio mellet dontenek ha semmikepp nem lehet a lovat a kezeles ala vetni.
#2 Lilike
2010-10-11 20:16Nagyon jó cikk,hasznos.
#1 ...
2010-04-01 14:29Ez nagyon hasznos!Tök jó!
Nekünk megvannak ezek a felszerelések!
A cikk hozzászólásainak RSS-csatornája.