Az első napok
Az első időben - körülbelül hat hónapig - a kanca teje az alapvető táplálék. Különösen fontos az első néhány óra és nap, amikor az úgynevezett föcstejet veszi magához a csikó, ezzel az élethez elengedhetetlen ellenanyagokhoz is hozzájut a tápanyagokon túl.
A csikók normális viselkedése a kanca friss bélsarának fogyasztása is, amit nem szabad megakadályozni, mert ez saját emésztőrendszerük megfelelő bélflórájának kialakulásához szükséges.
A csikó óránként többször is szopik, egyszerre csak keveset, erre meg kell adni neki a lehetőséget. Amikor már idősebb, akkor meg lehet tenni, hogy néhány óráig nem jut a tejhez, mert az anyja dolgozik, de ez már csak pár hónapos korban javasolható.
A csikó két-három hetes korában elkezdi kóstolgatni a szénát és a zabot, hogy mire eljön a választás ideje, megfelelő mennyiségű takarmányt tudjon magához venni. Célszerű olyan módon csikóóvodát kialakítani, hogy a fiatal állat bármikor hozzáférjen a zabhoz anélkül, hogy az anyja azt elenné előle. Kis helyen legyen a bejárat, ahol a csikó befér, a kanca nem. (De nem fém, és nem szögletes határokkal!)
A kanca viselkedése az ellés után
Fel kell készülni arra is, hogy a kanca viselkedése az ellést követően megváltozik. Jó kanca a csikóját még a kíváncsi szemek elől is védi, néha kifejezetten agresszív a többi lóval, és az emberrel is. (Az agresszív viselkedés természetesen nem kívánatos.)
Más - rosszabb - esetben előfordul, hogy a csikóval szemben agresszív. Ilyenkor nincs más megoldás, mint a kancát megkötni, bódítani, pipázni, streifával a falhoz szorítani, és ehhez hasonló módon rábírni arra, hogy a csikót hagyja szopni.
Ilyen esetek rendszerint először ellő kancáknál fordulnak elő, és néhány nap, esetleg egy-két hét alatt a kanca a csikóját elfogadja, és normalizálódik a helyzet. Ha mégsem, akkor lehet a csikót dajkaságba adni, vagy mesterségesen nevelni, de mindkettő elég fáradságos és költséges. Ilyen esetben még egyszer meg lehet próbálni a kancát elletni, hiszen sokszor a második csikójával már „normálisan" viselkedik, de ha akkor sem, akkor el kell gondolkozni a selejtezéséről, illetve arról, hogy ne ellessük, csak használjuk a lovat.
Amikor a kanca az emberrel lesz agresszív, az sem túl szerencsés helyzet, mert balesetveszélyessé válhat, és roppant nehézségeket okozhat, ha a csikót valamiért meg kell fogni (féregtelenítés, körmözés, stb.).
A csikó ápolása
A csikókat már szopós korukban féregteleníteni kell, illetve néhány hónapos korban meg kell kezdeni a pata szabályozását, körmözését, különösen, ha az nem teljesen szabályos alakulású. Ilyen korban még sok (kisfokú!) rendellenesség könnyen szabályozható (például kisfokú meredekség vagy lapos pata-alakulás), ami később, az inak, ízületek előrehaladottabb fejlődési stádiumában már egyre nehezebb és a sántaság kockázatát rejti magában.
A választás ideje
A csikók választása 5-7 hónapos korban javasolt. Az ennél korábbi választást megsínyli a csikó, ennél tovább pedig (általában) az anyja úgysem hagyja szopni a csikóját, hanem elapaszt és a csikót elrúgja. Ezen kívül ekkor már elegendő mennyiségű táplálékot vesz magához a csikó, bár „megszokásból" szívesen szopik később is, ha van rá módja.
A választás legtörésmentesebb módja, ha a csikó marad a megszokott helyén, és az anyját visszük el tőle. Másik módszer, amikor a csikót visszük el az új helyre, ahol nevelni fogjuk.
Nagyon gyakori még, a kötött tartásmód esetén, amikor a csikót egyszerűen megkötik az anyja mellett - ez nem túl szerencsés megoldás. Ha a kanca kötve van, ne feledkezzünk meg a csikófa használatáról, mert sok csikó fulladt már meg az anyja kötelébe gabalyodva!
(Forrás: Lótartás a családban, Gazda Kiadó)
Hozzászólások
#10 Arika
2013-03-18 18:13Hogyhogy néhány óráig nem szopik, mert az anyja dolgozik?! Csak nem azt akarják mondani, hogy amíg a kanca dolgozik, a csikó otthon penészedik a boxban bezárva?!
Kedves Kisbence, pucolgatni, megkötni, vezetgetni a csikót már pár napos korában lehet, de soha ne maradjon felügyelet nélkül és ha épp senki nincs, aki figyeljen rá, még a kötőféket is le kell venni róla.
Azt meg pont nem írták, hogy a legegyszerűbben lehet leválasztani a csikót, ha berakjuk az anyja melletti boxba, egyik se fog nyerítve őrjöngeni, mert látják egymást, és pár nap alatt megszokják, hogy már nincsenek együtt.
Kedves Fruszy, akárhány részre osztod a legelőt, ha valami rovar odateszi a szinte láthatatlan petéjét a fűszálra, akkor bizony férges lesz a ló.
#9 KisBence
2011-01-16 11:34mi cumisüvegből etetjük a csikót..
de pucolgatni, megkötni stb mikor kell a csikót?
#8 fruszy
2010-12-09 16:23Úgy tudom, hogy ha a legelőt 2 részre osztjuk és hetente váltogatjuk, úgy nem biztos, hogy férgesek lesznek a lovak, de ez nem 100%-os
#7 fruszy
2010-12-09 16:22már, ha megtalálom!!!!!
#6 fruszy
2010-12-08 14:52hát… ha jól emlékszem már 2-3 kónapos korban, sajnos könyvtári könyvben olvastam és nem tudom, hogy melyikben!!!
Szerintem ne hallgass rám!
Ha leírod az e-mailcímed, akkor leírom neked!!!
#5 barathorsi
2010-12-07 19:06fruszy a szopós kor mit jelent, hány hónaposan kell?
Egyébként nem az enyém a csikó hanem barátnőmé csak nem igazán értenek a lóhoz.
#4 fruszy
2010-12-07 18:50barathorsi: én úgy tudom, hogy már szopós korban kell, mert a legelőn ugyanúgy férges lehet, mint ha legelne
#3 barathorsi
2010-12-07 11:42A csikót hány hónaposan kell féregteleníteni akkor?
És a kancát?
#2 klaudia1999
2009-08-16 22:11hát ez lényleg naon fantasztikus!!
#1 mucsucsula
2009-07-31 11:33de jóó!!!
A cikk hozzászólásainak RSS-csatornája.