Óriási előny ez az eladónak, az előállítónak, pusztán a jó kereskedelmi kapcsolat, a piackutatás a tét. És nehogy azt gondolja a kedves olvasó, hogy csak egy ideáról van szó. Az 50-60-as években Tangazdaságunk nagyban állított elő öszvéreket.
Az olasz kereskedő mindig megvette az egész bemutatott kollekciót, egyre figyelt csak - elkapva a hátulsó lábát az öszvércsikóknak -, nem rúg-e, mert ahova eladta, ott "a családban élt az öszvér és gyerekek voltak körülötte".
Azok az országok, amelyek akkor használták az öszvért, ma is tartják e szokásukat: a Földközi-tenger környéki államok, Közép-Kelet, Dél-Amerika.
Ha kapós volt az öszvér, miért hagyták nálunk abba a előállítást? Ennek fő oka az volt, hogy az eladó akkor nem volt érdekelve az export eladásban, a másik érzelmi probléma, amelyről alább bővebben lesz szó.
Az öszvérrel szembeni kívánalom: nagy legyen, erős csontú, élénk, kitartó (a többi jó tulajdonsága már a hibrid voltából folyik), és a lóöszvér a mulus után van érdeklődés, amelynek az anyja ló. Milyenek legyenek a partnerek?
Beszéljünk először a szamárról. Nekünk nincsenek olyan nagy szamaraink, mint amilyet ez a módszer megkíván. Igaz ugyan, hogy az öszvér testi felépítettségére az anya hatása a nagyobb, de a szamár megválasztásával elronthatjuk, amit a kancával elő akartunk mozdítani, illetve a megfelelő mén megválasztással fokozhatjuk a kívánt forma előállításának biztonságát.
A nálunk tartott kis testű szamarak nagymértékben csökkentik az öszvér nagyságát, erősségét, szilárd testét (hasonlóan, mint a póni lófajták). Európában három szamárfajta van, amely előnyt élvez az öszvér-előállítás terén: a poitoui, a katalán és a martina-frankai. Az utóbbi az elérhetőbb. Ilyet hoztak már be hozzánk, ilyennel dolgoztunk eredménnyel.
A szamár fajtatiszta tenyésztésben 365 napig vemhes. A csikója melegigényes. A szamármén libidója is kifejezettebb nyáron, mint téten. A szamár két vad őstől származik: az afrikai vadszamártól és az ázsiai vadszamártól (a félszamarak közé sorolják ez utóbbihoz tartozó nyúlánkabb, karcsúbb onagert, kulant, kiangot, valamint a dzsigetajt).
A nálunk honos szamarak kis testűek: 1,00-1,20 cm magasak, 200 kg súlyúak. A fentebb említett nagy testű szamarak 135-145 cm magasak, 20-22 cm szárkörméretűek és 400-450 kg testsúlyúak.
Az öszvér-előállításra használt szamár jó, ha lócsikók között nő fel, így biztosabban fedezi a lókancát. Előfordul, hogy a szamármén válogatós, ehhez tudni kell, hogy ennek ellenére minden lókancát be lehet vele fedeztetni, ha színre válogat, akkor olyan színű lókancával készítjük fel, amelyet kedvel, és a mellette álló egyedet fedeztetjük. Hasznos ismertetni az általunk gyakoroltatott fedeztetési módot:
- A szamárral nem szabad próbáltatni (bár lehet). Hangja elriaszthatja a kancát, haraphatja, veri a kancát.
- Csak nagytürelmű ember bánjon és fedeztessen vele.
- A látványosság a fedeztetéskor kizárva, ugyanígy a gyerekek is.
- A lóménnel próbáltatott, jól sárló kanca mögé állítjuk a szamármént 2-4 méterre (ne közelebb, mert sokszor ez az eredménytelenség magyarázata).
- Nyugodt várakozással 5-30 perc múlva fedezni fog.
- A hidegre érzékeny.
- A durva bánásmódra igen érzékeny.
- Téves megfigyelés szülte azt a közhitet, hogy fenyítéssel (ráütéssel) felkelthető a libidó és fedezni fog. Ez csak elriasztja. A megfelelő várakozás után rászánja magát a fedezésre.
- A rossz kondíció és durva bánásmód mellett ne várjunk eredményt.
- A szamárméntől is nyerhető mélyhűtésre alkalmas sperma. Ez eddig nem kihasznált terület!
- A szamármén naponta rendszeresen dolgozzon, de ne gyerek prédájára adjuk.
Milyen kancát használjunk öszvér-előállításra? Öszvér-előállításra használhatók:
- a sodrott kancák,
- a hidegvérű kancák és
- az erős csontú, széles félvérek.
Ez a faj keresztezés elfedi a melegvérű lovaknak azokat a hibáit, amelyek alkalmatlanná tehetik azokat a fajtatiszta továbbtenyésztésre: patahibák, lábvéghibák, pókok, alkati hibák.
A keskeny, túl finom, ideges kancák nem adnak munkabíró öszvéreket, az ilyeneket nem veszik meg.
Szokás, hogy a tartósan meddő kancát szamárral fedeztetik, és ha egyszer termékenyül (biztosabban termékenyül, mint lóméntől), a továbbiakban rendbejön és ismét lótenyésztésre fogható.
Az öszvérvemhet a kanca 340-345 napig hordja. Az öszvércsikó fázékony. Többször előfordul, hogy 1-2 napos korában ikterusban elpusztul. Ha erre gyanú áll fenn, ellés után 2 napig ne hagyjuk az anyja tejét szopni (maradjon alatta, de kössük be a kanca csecsét), s tehéntejjel itassuk a csikót. Ezután már veszély nélkül szophat.
Az öszvércsikó különben mindenben hasonló a lócsikóhoz, különbség talán, hogy kevésbé falánk az abrakra. Ezért önetetőből is etethető. A csöves darált kukorica igen jó abrakja.
A fentiek szerint megtervezett öszvércsikók gyors fejlődésűek, 16-18 hónapos korra 148/165 cm magasak, 160-170 cm övméretűek, 19 cm szárkörméretűek és 300 kg súlyúak. Ekkor már kocsiban is taníthatók, kétéves kor után "üzembiztos igás" állatként értékesíthetők.
Az öszvér az a haszonállat, amelyik húz, mint az ökör, gyors, mint a ló, és igénytelen, mint a szamár. Igen ellenálló, az öszvérfogat minden időben "állja a sarat". Nem betegszik meg. Ezek bizonyára elgondolkodtatják a magyar gazdálkodókat is.
(Forrás: A gazdasági ló, Gazda Kiadó)
Hozzászólások
#10 kisbandi
2013-01-04 18:50öregapámnak is volt három de a tsz elvitte őket sok lova is volt de mindig csak az öszvérekről mesélt , hogy milyen jók voltak. Volt ,hogy elakadtak a lovakkal szekéren öregapám odament kifogatta a lovakat az öszvéreket meg be és azok bizony kihúzták.Volt olyan is.hogy megrakott egy szekeret trágyával nekiindult a hegyre a szőlőbe egy öszvérrel nem kellet mondani neki semmit persze lesszált a bakról megfigyelte mindig húszat lépett aztán megált pihenni ilyenkor mindig tett egy követ a kerék mögé az öreg aztán magától ment tovább.Annyira szerette őket, hogy még börtönbe is volt az egyik miatt mikor hazavezette a tsz-ből
#9 kentaur88
2011-10-04 17:03Hasznos cikk.
#8 istvanlovas
2011-06-24 14:46Nekem nem nagyon tetszik…
vagy szamár, vagy ló xD válasszatok

#7 KisBence
2011-02-20 12:56el nem tudnám képzelni egy ilyen állattal a lovaglást xD
#6 zsike
2010-11-25 09:38Én most nézelődők lóöszvér után.Tavasszal vennék egyet.
Nagyon tetszik.Hozzám közeli tanyán van 3-db.
#5 fruszy
2010-11-24 17:23Hát.. A maguk módján szerintem szépek , de attól lehetnek jó hobbi "lovak"
#4 eszty00410
2010-11-23 17:26Betty: hát ez jó
belegondolunk tényleg jó, csak olyan csúnyák, gondoljátok el, egy gyerek díjlovaglócuccb an üget a lóöszvérrel a karámban, és látszik, hogy a lóösszvér lent van száron! 

xD
lehet befedeztetem a csacsinkat egy lóval, na, annak nem lesz "ropogós lába"
#3 barathorsi
2010-11-22 16:26nagyon édes pofa
#2 fruszy
2010-11-22 12:39imádom a lóöszvéreket!!! !!
ezt én is hallottam betty
#1 Betty
2009-07-24 18:43Én már hallottam öszvér derbyről is…XD
A cikk hozzászólásainak RSS-csatornája.